Witamy na stronie 100-letniej Ełckiej Kolei Wąskotorowej

Witamy na stronie
100-letniej
Ełckiej Kolei Wąskotorowej

Święto Kolejarza w Ełku

X spotkanie z okazji święta patronki kolejarzy Św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyło się 25 listopada 2015 r. o godz. 14.00 na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. przejazd kolejką wąskotorową, zwiedzanie ekspozycji wystaw oraz odrestaurowanego taboru.

Dzień Kolejarza jest polskim świętem obchodzonym w dniu 25 listopada przez kolejarzy i pracowników kolei. Od 34 lat w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, w całym kraju odbywają się uroczystości poświęcone m.in. historii kolei, specyfice codziennej pracy oraz prezentacje taboru kolejowego.

Ełckie spotkanie z okazji święta wszystkich kolejarzy odbyło się już po raz dziesiąty. Było ono okazją do podsumowań, omówienia nowych pomysłów i projektów, a także integracji emerytowanych i obecnych pracowników.

W wydarzeniu wziął również udział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Składając życzenia zgromadzonym byłym i obecnym pracownikom kolei prezydent mówił o znaczeniu i wadze dziedzictwa, jakie pozostawiła dla potomnych kolej. Nawiązał do faktu, że to właśnie koleją przyjechali do Ełku pierwsi mieszkańcy. Mówiąc o przeszłości i przyszłości ełckiej kolei, podkreślał też, że w ciągu minionych lat wiele się zmieniło. Prezydent zwrócił uwagę na inwestycje już zrealizowane na Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Opowiadał też o Kolejowym Centrum Nauki, które powstanie tam w przyszłości. Będzie ono swoistym hołdem dla dziedzictwa i tych, którzy przez lata budowali kolej i na niej pracowali. Z drugiej strony da możliwość najmłodszym ełczanom – i nie tylko – poznania historii ełckiej kolei i spełni rolę edukacyjną. Prezydent wspominał też o przedsięwzięciach dotyczących kolei szerokotorowej. Jednym z nich było odnowienie Dworca Głównego PKP, dzięki któremu stał się on jedną z wizytówek miasta. Samorząd Ełku od wielu lat zabiega również o inwestycje kolejowe, takie jak modernizacja połączenia Ełk – Korsze oraz Ełk – Szczytno – Szymany czy budowa Rail Baltica.

W programie uroczystości odbył się również przejazd kolejką wąskotorową. Uczestnicy mogli też zwiedzić ekspozycję w budynku stacyjnym EKW oraz obejrzeć odrestaurowany tabor.

O NAS

Kolejka wybudowana w latach 1912-1918, przez długie lata pełniła bardzo ważną rolę gospodarczą. W 1991 r. w uznaniu dla jej piękna i walorów historycznych została wpisana do rejestru zabytków.

OFERTA

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy szeroki wachlarz usług turystycznych.

ROZKŁAD

Rozkład jazdy pociągów Ełckiej Kolei Wąskotorowej w 2016 r.